نقشه سایت

build sitemap

 نقشه سایت

ساخت نقشه سایت اولین قدم در یک پروژه طراحی وب سایت یا فرآیند بهینه سازی سایت برای بسیاری از شرکت های طراحی سایت و متخصصان سئو، می باشد. بسیاری از وبمستران پس از ارسال نقشه سایت برای موتورهای جستجو، رشد و افزایش رتبه و تعداد نمایش صفحات خود در صفحه نتایج موتور جستجو را گزارش داده اند که مهمترین نتیجه آن افزایش ترافیک و میزان بازدید سایت می باشد.

نقشه سایت چیست؟

نقشه سایت یا Sitemap فایلی شامل فهرستی از صفحات سایت می باشد که ساختار و سازمان محتوای سایت را در اختیار موتورهای جستجو قرار میدهد تا ربات ها این اجازه را داشته باشند هوشمندانه سایت شما را مورد تحلیل و بررسی قرار دهند. در واقع کاربرد نقشه سایت مانند نقشه های راهنما در مراکز خرید بزرگ است بدون وجود آن با  یک مکان یا سایت پیچیده روبرو خواهیم شد که باعث سردرگمی کاربران و موتورهای جستجو میشود.

نقشه سایت

اهمیت نقشه سایت

شاید تصور کنید اگر صفحات سایت شما به درستی به هم لینک داده شده باشند دیگر نیازی به استفاده از نقشه سایت نباشد اما باید این موضوع را مد نظر قرار دهید که، یک نقشه سایت می تواند باعث بهبود درک موتور جستجو از ساختار و موضوع اصلی سایت شود، به خصوص اگر سایت شما یکی از معیارهای زیر را داشته باشد حتما باید نقشه سایت ایجاد شود.

  1. سایت دارای لینک های بسیار زیادی باشد. احتمال دارد که ربات خزنده موتورهای جستجو برخی از صفحات جدید و یا به روز شده شما را نادیده بگیرند.
  2. لینک سازی داخلی سایت به طور ناقص انجام شده باشد و بسیاری از صفحات بدون لینک از نوشته های مرتبط باشند.
  3. سایت شما جدید باشد یا و تعداد کمی لینک خارجی داشته باشد. همانطور که می دانید ربات های خزنده از طریق دنبال کردن لینک ها از یک صفحه به صفحه دیگر سایت ها را پیدا میکنند. در نتیجه، ممکن است نتوانند صفحات شما را کشف کنند، اگر سایت های کمی به شما لینک داده باشند.

مطالعه این مطلب توصیه می شود : حداکثر حجم نقشه سایت چقدر می تواند باشد ؟

نکات مهم ایجاد نقشه سایت

قبل از ساخت نقشه سایت باید موارد زیر را با دقت و حساسیت خاصی مورد بررسی قرار دهید.

  1. تصمیم گیری در مورد این موضوع که کدام صفحات در سایت باید توسط Google و دیگر موتور های جستجو بررسی شود.
  2. انتخاب فرمت نقشه سایت: نقشه سایت را به صورت دستی و یا با استفاده از ابزارهای بسیار زیادی میتوان ایجاد کرد.
  3. تست و بررسی نقشه سایت با ابزارهای موتور های جستجو مانند Search Console Sitemaps testing tool
  4. نمایش و معرفی نقشه سایت نهایی به موتورهای جستجو

 

 

0
اشتراک‌گذاری
Shahram Oladi

ارسال پاسخ